Az Európai Filmakadémia és az EFA Productions közzétette az EFA dokumentumfilm-válogatását. A listán szereplő 15 európai dokumentumfilm közül kerülnek ki a 2017-es Európai Filmdíj jelöltjei.
A lista annak a tíz dokumentumfilm-fesztiválnak a segítségével jött létre, amelyeket az EFA bizottsága az Európai Dokumentumfilm Hálózattal (European Documentary Network, EDN) közösen választott ki. Mindegyikük azon filmek közül javasolt egyet a listára, amelyeket a legutóbbi fesztiválon mutattak be. A kiválasztott fesztiválok a következők:
• IDFA (Hollandia)
• CPH:DOX (Dánia)
• Visions du Réel (Svájc)
• DokLeipzig (Németország)
• Docslisboa (Portugália)
• Thessaloniki Documentary Film Festival (Görögország)
• Jihlava (Csehország)
• Cinéma du Réel (Franciaország)
• Krakow Film Festival (Lengyelország)
• Sheffield Doc/Fest (Egyesült Királyság)
Az ajánlásokból és az egyénileg beküldött filmekből a Roberto Cicutto (Olaszország), Vanessa Henneman (Hollandia) és Marek Rozenbaum (Izrael) EFA igazgatósági tagokból, Sari Volanen (YLE, Finnország) és Paul Pauwels (EDN, Belgium) dokumentumfilm-szakértőből álló bizottság döntése alapján született meg az EFA dokumentumfilm-válogatás.
Az EFA tagjai öt dokumentumfilmet jelölnek majd a listáról, amelyek közül kiválasztják 2017 Európai Dokumentumfilmjét. A díjazott filmet a december 9-én Berlinben tartandó díjátadó ünnepségen hirdetik ki.
EFA dokumentumfilm-válogatás
• AUSTERLITZ
Németország
94 perc
rendezte: Sergrei Loznitsa
producer: Sergei Loznitsa
• COMMUNION (KOMUNIA)
Lengyelország
72 perc
rendezte: Anna Zamecka
producerek: Zuzanna Krol, Anna Wydra, Izabela Lopuch és Hanka Kastelicova
• DEAD DONKEYS FEAR NO HYENAS
Svédország, Németország, Finnország
80 perc
rendezte: Joakim Demmer
producerek: Margarete Jangård, Heino Deckert és John Webster
• HOW TO MEET A MERMAID
Hollandia, Dánia
90 perc
rendezte: Coco Schrijber
producer: Frank van den Engel
• LA CHANA
Spanyolország, Izland, USA
86 perc
rendezte: Lucija Stojevic
producerek: Lucija Stojevic, Greta Olafsdottir, Deirdre Towers és Susan Muska
• LIBERA NOS (LIBERAMI)
Olaszország, Franciaország
90 perc
rendezte: Federica Di Giacomo
producerek: Francesco Virga és Paolo Santoni
• NOTHINGWOOD
Franciaország, Németország
85 perc
rendezte: Sonia Kronlund
producerek: Laurent Lavolé és Melanie Andernach
• SCHOOL LIFE (IN LOCO PARENTIS)
Írország; Spanyolország
99 perc
rendezték: Neasa Ní Chianáin és David Rane
producerek: David Rane, Montse Portabella, Angelo Orlando és Efthymia Zymvragaki
• STRANGER IN PARADISE
Hollandia
72 perc
rendezte: Guido Hendrikx
producer: Frank van den Engel
• TASTE OF CEMENT
Németország, Libanon, Szíria, Egyesült Arab Emirátusok, Katar
85 perc
rendezt: Ziad Kalthoum
producerek: Ansgar Frerich, Tobias Siebert és Eva Kemme
• THE GOOD POSTMAN
Finnország, Bulgária
80 perc
rendezte: Tonislav Hristov
producer: Kaarle Aho
• THE VENERABLE W (LE VENERABLE W)
Franciaország, Svájc
100 perc
rendezte: Barbet Schroeder
producerek: Margaret Menegoz és Lionel Baier
• THE WAR SHOW
Dánia, Szíria, Finnország
100 perc
rendezték: Andreas Dalsgaard és Obaidah Zytoon
producerek: Miriam Nørgaard és Alaa Hassan
• ULTRA
Magyarország, Görögország
81 perc
rendezte: Simonyi Balázs
producerek: Józsa László, Simonyi Balázs, Rea Apostolides, Yuri Aferov, Hanka Kastelicová és Závorszky Anna
• WEST OF THE JORDAN RIVER (A L'OUEST DU JOURDAIN)
Franciaország
124 perc
rendezte: Amos Gitai
producerek: Patricia Boutinard Rouelle, Romain Icard, Stéphanie Schorter, Amos Gitai, Shuki Friedman és Laurent Truchot
Bővebb információ a filmekről és a díjkategóriák teljes listája itt érhető el: www.europeanfilmawards.eu